Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału w Szczucinie

Kandydaci na prezydenta o edukacji

22 maja 2015

Kandydaci na prezydenta odpowiadają na pytania ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego poprosił kandydatów ubiegających się o stanowisko Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o odpowiedź na kluczowe pytania dotyczące ustawy Karta Nauczyciela i publicznej edukacji.

Dzisiaj (20.05) prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas porannego spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim omówił najważniejsze problemy edukacji i pracowników oświaty. Szef ZNP zwrócił uwagę na brak dialogu przypominając, że ostatnie spotkanie z prezydentem Komorowskim miało miejsce kilka lat temu. Opisał niekorzystne rozwiązania oświatowe wprowadzone przez rząd PO-PSL. Zwrócił uwagę na nieudolne wdrażanie reformy obniżenia obowiązku wieku szkolnego.

Prezes ZNP przypomniał propozycję ZNP powołania Rady Edukacyjnej przy Prezydencie RP, będącej miejscem merytorycznej, wolnej od bieżącej polityki dyskusji o kierunkach rozwoju polskiej edukacji. Prezydent pozytywnie odniósł się do propozycji powołania Rady Edukacyjnej. Ze zrozumieniem odniósł się również do problemów pracowników oświaty. Jednym z tematów spotkania, w którym uczestniczyli również przedstawiciele OPZZ, były także emerytury. Prezydent zapowiedział, że w jego kancelarii opracowano projekt ustawy wprowadzający kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę, który dziś lub jutro ma zostać skierowany do Sejmu.

Natomiast kandydat na prezydenta Andrzej Duda przysłał pisemną odpowiedź na pytania Związku. W liście adresowanym do prezesa ZNP informuje, że chce być „prezydentem dialogu społecznego, który nie unika rozmowy i debaty z ludźmi, z organizacjami reprezentującymi różne grupy społeczne”. Andrzej Duda zapewnia, że jako prezydent będzie zabiegał o podniesienie rangi, znaczenia i pozycji zawodowej nauczycieli, nie będzie się godził na „szkodliwe zmiany w Karcie Nauczyciela, które są obecnie proponowane, a które godzą w stabilność zatrudnienia i możliwość rozwoju zawodowego”. Zadeklarował, że jako prezydent „skieruje stosowny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją”. Chodzi o  art. 5 ust. 5g, art. 7 ust. 1, art. 17 ust. 4 i art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z art. 70 ust. 3 zd. 1 Konstytucji RP, czyli o dostęp do publicznych bezpłatnych szkół prowadzonych zgodnie z Konstytucją przez samorządy.

Kandydat na prezydenta Andrzej Duda zapowiedział także powołanie „Narodowej Rady Rozwoju, zespołu składającego się z ekspertów różnych dziedzin, których zadaniem będzie wypracowanie długofalowych strategii rozwojowych”. – Zapewniam, że problemy edukacji, oświaty będą istotnym tematem prac wspomnianej Rady – napisał Andrzej Duda.